6 הגורמים המרכזיים לאתר איטי

עד כמה באמת האתר שלכם מהיר? – 6 הגורמים המרכזיים שעלולים להוביל לאתר איטי.

לא סתם האינטרנט מוצף בידיעות ושמועות שמהירות האתר חשובה לא פחות מתכנות, עיצוב, ופרסום האתר. במידה והאתר שלכם איטי או לא מסוגל להיטען בשלושת השניות הראשונות, זה יכול לגרום לכם להרבה מאוד צרות, בין אותם הצרות הדגש האמיתי ביותר הוא איבוד רב של לקוחות, האוכלוסייה הישראלית היא אוכלוסייה שלא תמתין על הקו הרבה זמן, במקרה שלנו לא תמתין עד שהאתר שלנו יטען. עם האתר נטען במשך דקות ארוכות, אותו הגולש מיד יצא ומבקר באתר המתחרה. זה יגרום לנו לעוול נוראי. איבוד זמן יקר והרבה מאוד כסף.

כמובן שיש עוד המון חסרונות שבהם נאבד דברים יקרים בגלל אתר איטי, אך זה הפרמטר החשוב ביותר שאנחנו כבעלי אתרים חייבים להבין. בסופו של דבר אנו מקימים את האתר העסקי שלנו בשביל למשוך אליו לקוחות רבים, ועם נאבד אותם זה כאילו שלא עשינו דבר.

6 הגורמים המרכזיים לאתר איטי

מהירות אתר – מהם בעצם הגורמים המרכזים שיובילו את האתר שלכם לאבדון?
כאשר אנו בונים אתר, או מפרסמים אותו ועושים לו יח"צ, רצוי לשים גם דגש רב על מהירות האתר. שזה לא פחות מפרסומו.
אתר לא פעיל, הוא אתר שלא מניב כסף ומאבד לקוחות רבים ביום. בקיצור חרא גדול! הימנעו מכך.

6 סיבות אפשרויות שחשוב לשים עליהם דגש רב בעת אתר איטי:

  • שרת אחסון – לא חסר שרתי אחסון חינמיים וגם זולים. שרת אחסון שמתפקד כמו שצריך הוא שרת אחסון שעולה כסף. (ולא קצת…) בחירת שרת אחסון היא בחירה מאוד קשה, ולפעמים גם מייאשת. הדרך הטובה ביותר למצוא חברות שבאמת מוכיחות את עצמן כל פעם מחדש הן ברמת המהירות והן ברמת האבטחה, ניתן למצוא עליהן ביקורות חיוביות. לדוגמא ניתן למצוא חברות אירוח באמצעות אתר hostadvice. אשר מסכם את מרבית החברות ומבצע השוואה מקיפה.
  • בנייה לא נכונה מלכתחילה – ראינו לא מעט אתרים שנבנים בוורדפרס, וכן במערכות אחרות שהן קוד פתוח וחלקם גם קוד סגור, אך בניית הקוד מעמיסה רבות על מהירות האתר. בנייה נכונה של אתר יכולה להגביר את המהירות שלו באלפי פרמטרים שונים. וכך למנוע זמן יקר ואיבוד לקוחות.ההמלצה שלנו הוא לבנות אתר במערכת וורדפרס, ולבצע לו אופטימיזציה. עם אינכם בקיעים בכל קטע הבנייה, יש לקחת מתכנת או חברה אשר עוסקת בבניית אתרים. כמו כן ישנם תבניות שבעזרתם תוכלו לבנות בקלות ובעצמכם אתר יפה תבניות אלה גם כן מתאימות למרבית סוגי האתרים. תבניות שלא דורשות הרבה הפניות מהשרת וכך חוסכות משאבים וגורמות לאתר להיות הרבה יותר מהיר. תבניות שעוד מלכתחילה נבנו בצורה יעילה. דוגמא מצוינת לתבניות כאלה הוא אתר POJO, קבוצה של מעצבים ומתכנתים שפיתחו תבניות ישראליות. התבניות מותאמות גם למשתמש הבסיסי ביותר, כך תוכלו לבנות אתר מדהים לבד ובעצמכם.
  • הרחבות: שימוש רב בהרחבות יגבירו את הקריאות לשרת. שימוש במספר הרחבות של אופטימיזציה רק יגמרו לנזק רב יותר, וכמובן יוסיפו עוד מספר קריאות שאינן נחוצות. פשוט נסו להצטמצם בכמות ההרחבות. עד 10 הרחבות זה אתר שנחשב עדיין למהיר. (תלוי באילו הרחבות מותקנות והמשמעות שלהן.)
  • ערכת נושא כבדה: ישנם ערכות נושא שייתכן שאינם מתאימות לסוג האתר שברשותכם, ומאחורי הקלעים הקוד שלהם מאוד כבד ומכיל הרבה קריאות לשרת, וכמובן הרחבות מובנות שייתכן שאין בהם שום צורך.
  • תמונות: תמונות האתר הן מעטות את מהירות האתר, ישנה נטיה חזקה לאתרים שונים בישראל להציג תמונות בנפח גדול, שיגרמו לאתר להיות איטי. ההמלצה שלנו היא לבצע אופטימיזציה לפני העלאת התמונות, או לחלופין להתקין הרחבה לייעול ואופטימיזציה של התמונות. ראו גם את שני הכלים הבאים שיסייעו לכם לבצע אופטימיזציה: tinypng kraken
  • קבצי CSS\JS: לעיתים רחוקות קבצי CSS וקבצי JS מעטים את הדף וגורמים לו להיטען מספר דקות מאוחר מהצפוי. זאת בשל מספר גורמים השייכים להרחבות, וכן לעיצוב האתר והתבנית המשויכת. ניתן לדחוס את אותם הקבצים ולחסוך בנפח ובגודל שלהם. ובכך למזער חצי מהבעיה.javascriptcompressor הוא כלי שנועד לדחוס קוד JS
   cssdrive – כלי נוסף שנועד גם הוא לדחוס קוד אך הפעם קוד CSS.

  בנוסף לכל הדברים שנאמרו, ניתן לבדוק את מהירות האתר בכלים הללו:

  לסיכום:
  אלה הם חלק קטן מן הפרמטרים אשר יכולים להזיק למהירות האתר שלכם. במידה ותיישמו אפילו חלק קטן מהם תראו שינויים משמעותיים ברמת המהירות, ואולי גם ברמת הדירוג של האתר. אנו מאמינים שבזמן בניית האתר הפרמטרים האלה כבר נלקחים בחשבון ומפתחי האתרים מבצעים אותם בהתאם להנחיות שלהם. זכרו אתר ממיר הוא אתר יפה, בעל קוד תקין ונקי, ובעל טעינה מהירה של העמודים.

אודות

Host Fast הינה חברה לאחסון ואירוח אתרים. מתמחה בהיבטי האבטחה לשרתים.